Ο ΧΟΛΑΡΓΟΣ ΑΝΤΕΔΡΑΣΕ ΑΛΛΑ ΗΤΤΗΘΗΚΕ (80-73) ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΟΚ

Την ήττα με 80-73 γνώρισε ο Χολαργός από τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία για την 17η αγωνιστική της Betshop Basket League. Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη στο πρώτο ημίχρονο ήταν μέσα στο ματς και βρίσκονταν πίσω με -6 (37-31).

Ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς ήταν το σταθερό σημείο αναφοράς για την ομάδα του Χολαργού, που πάλευε σε άμυνα και επίθεση. Το κακό ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο και τα τρίποντα που βρήκε ο ΠΑΟΚ (είχε 10/21) επέτρεψαν να «χτίσει» μια διαφορά 22 πόντων (66-44 στο 29’), όμως στην τελευταία περίοδο με πολύ καλή παρουσία του Χολαργού η διαφορά μαζεύτηκε (77-71), αλλά εκεί η εμπειρία του «δικεφάλου» δεν έδωσε την δυνατότητα στην ομάδα του Άρη Λυκογιάννη να κάνει μια μεγάλη ανατροπή. Το κέρδος ήταν η εμφάνιση του νεαρού Καλαϊτζάκη, ενώ πολύ καλή παρουσία είχε δίπλα στον Γιάνκοβιτς ο Τέντι Οκερεαφόρ.

Μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής του ΠΑΟΚ Ηλίας Παπαθεοδώρου υποστήριξε: «Επιστρέψαμε στην δράση στο πρωτάθλημα μετά από ένα μήνα και το σημαντικό για εμάς είναι η νίκη. Θα μας βοηθήσει αυτό το παιχνίδι να βρούμε ρυθμό και να φτάσουμε σε ένα αγωνιστικό επίπεδο όπως ήμασταν πριν από 15 μέρες. Ο Χολαργός είναι πολύ καλή και οργανωμένη ομάδα, όπως τόνισα και χθες στις δηλώσεις μου και αυτό φάνηκε και στο τέλος που απέδειξαν πόσο καλοί είναι προσπάθησαν να επιστρέψουν από το -22 με «όπλο» την άμυνα τους που είναι και το δυνατό τους στοιχείο. Κρατάμε τη νίκη και προχωράμε παρακάτω, συγχαρητήρια στα παιδιά».

Για την προβληματική προετοιμασία του αγώνα: «Η πραγματικότητα είναι ότι η πρώτη προπόνηση της ομάδας έγινε χθες, παραμονή του αγώνα. Η έλλειψη αγωνιστικού ρυθμού ήταν δεδομένο ότι θα μας επηρεάσει κάποια στιγμή. Είχαμε ένα «black out» στην απόδοση μας όταν είχαμε προβάδισμα 22 πόντων».

Για την επόμενη μέρα και αν έχει καλυτερέψει το κλίμα: «Γενικότερα υπάρχει αισιοδοξία. Από την πλευρά μας έχουμε πάρει ένα ξεκάθαρο και ουσιαστικό μήνυμα. Δεν έχει μείνει μόνο στα λόγια η προσπάθεια αλλά έγινε πράξη. Ελπίζω να μετουσιωθεί και σε κάτι καλό για την ομάδα. Αυτό που είναι πιο σημαντικό για την ομάδα είναι να χτίσει την επόμενη της μέρα. Αυτό είναι πιο σημαντικό από την παρουσία της ομάδας στον τελικό και μια ενδεχόμενη πρόκριση στο final four».

Λυκογιάννης: «Καταστροφικό το τρίτο 10λεπτο»

Ο προπονητής του Χολαργού Άρης Λυκογιάννης, υποστήριξε: «Συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ για τη νίκη και καλή συνέχεια. Νομίζω ότι είχαμε πολλά σκαμπανεβάσματα, κάτι που ως ένα σημείο ήταν λογικό. Στο πρώτο ημίχρονο αν εξαιρέσουμε τα τελευταία λεπτά ήμασταν καλοί. Είχαμε ένα καταστροφικό τρίτο δεκάλεπτο. Στο τέταρτο βρήκαμε ένα σχήμα που μας ταίριαξε και εκμεταλλευτήκαμε τη χαλάρωση των παικτών του ΠΑΟΚ.
Πλησιάσαμε ως τους έξι αλλά δεν μπορέσαμε κάτι παραπάνω. Ο ΠΑΟΚ κέρδισε δίκαια και εμείς συνεχίζουμε. Σήμερα είχαμε κάποια ατού μας σε πολύ κακή μέρα. Πολλοί παίκτες μας ήταν σε κάτω του μετρίου. Βασικοί παίκτες μας ήταν σε πολύ κακή αμυντική μέρα. Αυτό που κάναμε στα τελευταία οχτώ λεπτά είναι το στοιχείο που πρέπει να κρατήσουμε».
Ερωτώμενος για τον Καλαϊτζάκη, απάντησε: «Ο Καλαϊτζάκης έμεινε μέσα τόσο πολύ χρόνο γιατί το κέρδισε αυτό. Νομίζω είχε και τη διάθεση και όλα γι’ αυτό και έμεινε μέσα τόσο πολύ».

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Μαγκλογιάννης, Μπίκας.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-17, 37-31, 66-46, 80-73
ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Ζάρας 5 (1), Χρυσικόπουλος 16 (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κόνιαρης 9 (8 ασίστ, 3 κλεψιματα), Τέπιτς 11 (1), Τζέφερσον 3, Μαργαρίτης 7 (1), Τσόχλας 5 (1), Σχίζας 4, Γκάρετ 9, Γκος 11 (2).
ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 5 (1), Γιάνκοβιτς 20 (2), Οκερέαφορ 13 (2), Αγκμπελέσε 4, Χόκινς 2, Κώττας 8 (8 ριμπάουντ), Καμπερίδης 3, Τάλτον 8 (2), Σκουλίδας, Καλαϊτζάκης 4, Ραλλάτος, Λοβ 6.