Να… κλέψει το παιχνίδι από την φορμαρισμένη ΑΕΚ ήθελε ο Χολαργός, αλλά δεν τα κατάφερε γνωρίζοντας την ήττα (70-81) στο κλειστό «Αντώνης Τρίτσης» για την 18η αγωνιστική της Betshop Basket League.
Οι «κιτρινόμαυροι» είναι σε εξαιρετική κατάσταση το τελευταίο διάστημα, αλλά με ηγέτη τον εκπληκτικό Βλαδίμηρο Γιάνκοβιτς μετά το 0-12 (στο 3.40”) στην αρχή της αναμέτρησης ο Χολαργός πλησίασε (15-21 στο 8′) και προηγήθηκε (25-24 στο 12′) με την «Ένωση» να φαίνεται… βραχυκυκλωμένη. Μάλιστα με τρίποντο του Βλαδίμηρου Γιάνκοβιτς που ήταν εξαιρετικός προηγήθηκε με +4 (41-37 στο 18.30”). Όμως, κάποια χαμένα εύκολα καλάθια και η ποιότητα του Γιόνας Ματσιούλις επέτρεψαν στην ΑΕΚ να φέρει το ματς στα ίσια (41-41) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο μέρος, με μεγάλη πίεση στην άμυνα (υπήρξαν και επαφές που δεν δόθηκαν) η ΑΕΚ ζορίστηκε στα πρώτα λεπτά (56-57 στο 26.40”), αλλά«έχτισε» μια διαφορά (58-63) στο τέλος της τρίτης περιόδου που διευρύνθηκε στο τέταρτο 10λεπτο με το επιθετικό κρεσέντο του Γκρίφιν, ο οποίος ανέβασε την διαφορά στο +12 (58-70 στο 33′) και +14 (62-76 στο 36′). Εκεί κρίθηκαν όλα, καθώς στην συνέχεια τα καλάθια του Χόκινς που είχε μείνει άποντος στο πρώτο μέρος μείωσαν την τελική διαφορά…

Λυκογιάννης: «Εμφανίσαμε δυο πρόσωπα»

Μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής του Χολαργού Άρης Λυκογιάννης, υποστήριξε: «Ήταν ένα παιχνίδι, όπου εμφανίσαμε δυο διαφορετικά πρόσωπα. Ένα νωθρό και νωχελικό στο ξεκίνημα του ματς και όταν συνειδητοποιήσαμε ότι έπρεπε να πάμε βάζοντας δυναμικά το σώμα μας στις φάσεις, γυρίσαμε το παιχνίδι, ελέγξαμε το ρυθμό και προηγηθήκαμε στο σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν βγήκαμε με την ίδια ενέργεια στην άμυνα και αυτό φάνηκε από το γεγονός ότι η ΑΕΚ έβρισκε εύκολα σκορ. Από τις επαφές που δεν πήραμε στην τρίτη περίοδο, χάσαμε το μυαλό μας και αυτό επηρέασε το παιχνίδι μας τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση. Συνεχίζουμε την προσπάθεια μας, τώρα πρέπει να προετοιμαστούμε για το επόμενο ματς. Εύχομαι στην ΑΕΚ καλή επιτυχία στην συνέχεια των υποχρεώσεων της».

Από την πλευρά του ο προπονητής της ΑΕΚ Λούκα Μπάνκι, δήλωσε: «Αξίζουν συγχαρητήρια στους

παίκτες μου, γιατί κάναμε ένα σοβαρό παιχνίδι με μεγάλη ένταση. Ακριβώς, όπως έπρεπε για να κερδίσουμε στο γήπεδο της μια ομάδα που όταν αγωνίζεται εντός έδρας πιάνει υψηλή απόδοση. Υπήρχαν πολλοί κίνδυνοι σε αγωνιστικό και πνευματικό επίπεδο. Γιατί προηγήθηκαν δυνατά ματς για τα play offs του Basketball Champions League γεγονός που καθιστούσε το έργο μας δύσκολο. Είχαμε σοβαρότητα, συγκέντρωση και ενέργεια από το ξεκίνημα του ματς. Μόνο στο δεύτερο δεκάλεπτο χάσαμε το μυαλό μας και δεν κάναμε το παιχνίδι μας. Βρήκαμε όμως τις λύσεις από την άμυνα μας. Στην επίθεση παρά την πίεση που μας έβαλε ο Χολαργός είχαμε τον τρόπο να σκοράρουμε. Το εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο του Γιανκοβιτς μας υποχρέωσε να αυξήσουμε την πίεση πάνω του. Αντιδράσαμε σωστά και πετύχαμε τον στόχο μας. Γενικά κάναμε πολύ καλή δουλειά για να ξεπεράσουμε την διαφορά στα ριμπάουντ». Και συμπλήρωσε: «Αξίζουν συγχαρητήρια στον Χολαργό, αντέδρασε στο παιχνίδι και απέδειξε ότι δίκαια βρίσκεται εδώ! Εμείς είχαμε την ίδια αμυντική προσήλωση στο πρώτο και το τέταρτο δεκάλεπτο. Αντιμετωπίσαμε προβλήματα στην άμυνα κυρίως στην δεύτερη περίοδο, αλλά συνολικά ελέγξαμε το ματς και φτάσαμε στη νίκη».

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς, Σταματόπουλος, Λόρτος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-24, 41-41, 58-63, 70-81

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Καμπερίδης 1, Γιάνκοβιτς 17 (3/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Οκερέαφορ 2, Αγκμπελέσε 6, Χόκινς 8 (2), Φιτζπάτρικ 15 (3/5 τρίποντα), Τάλτον 7 (1), Καλαϊτζάκης, Ραλλάτος, Λοβ 14 (2/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα).

ΑΕΚ (Μπάνκι): Ματσιούλις 16 (4/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τσαλμπούρης 6, Χάντερ 9, Σαντ-Ρος 5 (1), Θίοντορ 13 (3), Μωραΐτης, Σάκοτα 11, Λαρεντζάκης 3, Τζέιμς 9, Γκρίφιν 9 (1).